TDK_logo
TDK Electronics s.r.o.
MENU

Na slovíčko o programu Seřizovač na zkoušku

Program má na starosti Kateřina Vicianová, naše náborářka z personálního oddělení a taky si sama shání vhodné kandidáty. Michal Kövér, první úspěšný absolvent tohoto programu, se však ozval sám na konci ledna, na základě letáčku o programu, který se k němu dostal. Po necelých pěti měsících si přišel pro osvědčení o úspěšném absolvování programu Seřizovač na zkoušku a Kateřina ho rovnou vyzpovídala v následujícím rozhovoru.
Na slovíčko o programu Seřizovač na zkoušku
Na slovíčko o programu Seřizovač na zkoušku

Jak jste se dozvěděl o programu Seřizovač na zkoušku?

Byl jsem u vás minulý rok v létě na brigádě a přišla mi poukázka do kina, u které byl leták o programu Seřizovač na zkoušku a tak jsem se vám přihlásil.

Co vás motivovalo se programu zúčastnit?

Hlavně možnost brigády za peníze, získání nových zkušeností, zvýšení kvalifikace a mého vzdělání, protože jsem u vás už kdysi obsluhoval stroje a pracoval s materiálem, což mě moc nebavilo a tenhle program pro mě byl mnohem zajímavější.

Takže vás to bavilo?

Baví mě to stále.

Co bylo nejtěžší v rámci zaškolování? Nebo jste to všechno zvládnul levou zadní?

Levou zadní zrovna ne, celý program je náročný, ale dá se zvládnout. Trénovali mě přímo seřizovači. Práce i komunikace s nimi byla super.

Bylo to časově náročné?

Na program jsem si udělal čas po škole i o víkendech.

Čím byl pro vás program zajímavý?

Naučil jsem se spoustu nových věcí, například měření a testování pro mě byly nejzajímavější. Hlavně mě to baví.

Takže plánujete přes léto pokračovat?

Určitě.

Máte pro nás nějaké nápady nebo doporučení na zlepšení?

Všechno je tak, jak má být a hlavně to funguje.

Doporučíte program Seřizovač na zkoušku svým kamarádům?

Určitě ano.

Nedalo nám to a vyzpovídali jsme i pana Romana Weinlicha, který měl Michala na starosti.

Jak jste se dozvěděl o programu Seřizovač na zkoušku?

Od slečny Vicianové, která nám poskytla podklady s tím. Musel jsem si rozmyslet hlavně to, na které pozici seřizovače tento program rozjedeme.

Co máte v rámci programu na starosti?

Rozhýbat komunikaci se studenty. V první řadě domluvit směny, na kterých bude probíhat zaučování. Naplánovat konkrétní seřizovače na konkrétních směnách a stroji. Vybrat ten správný stroj byl těžký úkol, protože program nejde aplikovat na všechny. Třeba na dílně si absolutně nedovedu představit, že by kluci chodili jen 3-5x do měsíce. Tam je ta práce seřizovače opravdu náročná, za krátkou dobu se tam stane tolik změn, které by nestihli sledovat. Proto jsem zvolil jeden stroj. Program se pak dá zvládnout do 3 měsíců, za cca 20 osmihodinových směn.

Co vás motivovalo se zapojit do tohoto programu?

Zastupitelnost seřizovačů na metalizaci. Sliboval jsem si a už se mi to i potvrdilo, že nám v období letních dovolených Michal Kövér vypomůže se zastupováním seřizovačů. A zrovna v pondělí mu budu znovu volat.

Takže máte dobrou zkušenost s tímto programem?

Konkrétně s Michalem Kövérem ano. V programu byl ještě pan Kozák, který ale program ukončil z osobních důvodů.

Máte určitě i špatné zkušenosti.

Ano, nejvíce mi vadilo, když na domluvenou směnu nikdo nepřišel. Proto je potřeba, aby si to všichni, kteří se chtějí programu zúčastnit, dobře rozmysleli, a byli zodpovědní. Na začátku jsem si opravdu myslel, že to nedopadne dobře, kvůli absencím z důvodů nemocí nebo školy, ale nakonec jsme to zvládli sladit.

Čím může být program zajímavý?

Určitě pro budoucí zaměstnaní. TDK je dobrý zaměstnavatel, a když dokážeme se studenty začít více pracovat a zapojovat je, bude to výhra pro obě strany. Navíc studenti budou mít po škole už konkrétní uplatnění a dá se s nimi potom mnohem jednodušeji pracovat.

Máte nějaké nápady nebo doporučení, jak program zlepšit nebo rozšířit?

Zlepšit by se určitě mohlo plánování tohoto programu na jednu ucelenou směnu, ale to je ovlivněné spíše časovými možnostmi studentů. Když například Michal přišel do rozjeté směny, bál jsem se, aby z toho něco měl. Ale byl velmi šikovný a pohodový, neměl s nikým problém. Co se týká rozšíření, určitě by se dal tento program rozšířit i na studentky avšak na pozice operátorek. Stálo by za to, popřemýšlet nad tímto novým programem i pro holky.

Doporučil byste tento program svým kolegům?

Doporučil, hlavně z důvodu lepší zastupitelnosti našich stálých seřizovačů. Záleží na tom, zda by pro ně našli uplatnění. Ale určitě bych doporučil firmě jako celku více spolupracovat se studenty hlavně z technických škol a začít s nimi komunikovat už při studiu.